Davne 1956. krenula je „plava“ priča splitskih izviđača; iz OI „Split“ izdvojila se jedna četa i nastao je Odred izviđača pomoraca „JADRAN“.

Malo je udruga u gradu koje iza sebe imaju toliko godina djelovanja i to je trebalo obilježiti, a sadašnji članovi „Jadrana“ to su izvršili primjereno.

Svečana akademija u Domu mladih, uz punu dvoranu članova i gostiju održana je 18. III; počelo je slikama iz duge izviđačke povijesti Odreda, potom veseli program članova, podjela nagrada i zahvalnica, primanje čestitki (i poklona) gostiju, a završilo ukusnim domjenkom.

Sljedećeg dana 19. III. održan je ples u restoranu „Bolero“, opet uz veselu atmosferu, ples i razgovore o nezaboravnim danima izviđačke mladosti.